Bilgisayar Arızaları ve Çözümleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bilgisayar Arızaları ve Çözümleri

Bilgisayar Arızaları, aktif bir şekilde bilgisayar kullanan bireylerin sıklıkla karşılaştığı sorunların başında yer alır. Bilgasayarlar oldukça hassas ve kompleksli bir yapıya sahip olan cihazlardır. Bilgisayarlar oldukça hassas ve kompleksli bir yapıya sahip olan cihazlardır. Bu anlamda pek çok insan bu kompleks cihazlara karşı hep korkarak bakmaktadır. Bu korkuya sebebiyet veren şey cihazın kompleksli bir yapıya sahip olmasının yanı sıra bu korkuyu birazdan bahsedeceğimiz bilgiler ile bir nebze de olsa azaltıp kendi işimizi kendimiz hallederek bilgisayar arızalarını çözebiliriz.


Bilgisayar kullanımında karşılaşılan arızalar


Monitörünüzde oluşan görüntü sürekli gidip geliyor ise ve renkler bazen sararmış bir halde ise bu duruma sebep olabilecek birden fazla faktör vardır. İlk olarak görüntü bağlantısını sağlayan kablosunun bilgisayarınıza tam olarak otuttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Eğer soket kısmına tam oturmuş ya da kablo sıkıntı oluşmayacak kalitedeyse iki şıkkımız kalıyor. Bunlardan ilki ekran kartınız artık işlem yapamazsınız. Böyle bir durumda ise bir an önce ekran kartınızı çıkartınız ve üst kısmındaki fanın rahatça hareket ettiğinden emin olmanız gerekir. Eğer fan dönmüyor ise bilgisayarınızla daha fazla uğraşmadan bir an önce fanını değiştirin. Değiştirmezseniz eğer kullanmış olduğunuz ekran kartının aşırı derecede ısınması sebebiyle zarar verip lehim kopması gerçekleşecektir.

Kullandığınız ekran kartınız düzgün bir şekilde çalışıyor ise ikinci bahsedeceğimiz faktör ise monitörün bizzat kendisi olabilir. Bunu fark edebilmek için monitörünüzü elinize alın ve başka bir bilgisayarında deneme yapınız. Eğer var olan mevcut problem hala devam ediyorsa eğer bilgisayar monitörünüzü arızalıdır. Böyle bir durumda ise yapılacak ilk şey çok basit; monitörü hemen bir servise götürüp onarılmasını sağlamalı veya yenisini almak gerekebilir.
Bilgisayaranız bütün bağlantıları ile çalışıyor ancak klavye ya da fareden komut algılamıyorsa bu durumda hemen bilgisayarınızı kapatıp tekrar açınız. Problem halen devam ediyorsa eğer mause ya da klavyenizin usb giren kısmını değiştirin. Tekrardan bilgisayarınızı açıp kapatın. Hala sorun devam ediyorsa eğer başka bir mause veya klavye ile deneyin. Yeni bir klavye ya da mause alınız. Çünkü mause veya klavyeniz bozulmuş demektir.

Bilgisayarınızda bir anda donma oluyorsa ve kapanıyorsa hemen bilgisayarın güç kısmındaki kabloyu çıkarın. Bilgisayar kasasını açın ve CPU kısmındaki fanın rahat bir şekilde dönüp dönmediğine bakınız. Daha garanti olmasını istiyorsanız eğer içine bakıp tekrardan bilgisayarınızı kontrol ediniz.
İşletim sistemini eğer yükleme esnasında ya da sistemi yükledikten çok kısa bir süre zarfından sonra tekrar çökme sorununu yaşayabilirsiniz. Mavi bir ekrandan ne yaparsanız yapın yine de kurtulamıyorsanız eğer Hard diskini temizleyip tekrardan biçimlendirmek isterken sorun yaşıyorsanız eğer hard diskiniz arızalı olabilir. Özellikle bazı durumlardan ötürü işletim sistemleri kendiliğinden çöküyorsa ve sebebi virüs olmadığından eminseniz eğer hard diskiniz arızalı olduğuna artık şüphe yoktur, diyebiliriz. Eğer mevcut hard diskiniz arızalı ise genel olarak bunun için pek yapacak bir şey yoktur. Yapabileceğiniz ilk şey bilgisayarınızdaki verilerinizi bir an önce kurtarmaktır. Daha sonra da o diskten fazla zaman kaybetmeden kurtulmanız gerekir. Diğer durumlarda işletim oluşturma tecrübeniz tahmin edemeyeceğiniz kadar artacaktır.

Güç kaynağının oluşabilecek arıza türleri şunlardır; bilgisayarınızı açmaya çalıştığınızda eğer istediğinizde bir hareketlilik yaşanmıyorsa bilgisayarınızı kapatma işlemini gerçekleştirirken sağlam ve normal bir düzeyde kapatmanıza rağmen açmak gerektiğinde hiçbir komuta ya da düğmeye cevap vermiyorsa güç kaynağınızda sorun olmuş yani arızalanmış demektir. Yapmanız gereken ilk iş bir an önce yepyeni bir güç kaynağı alarak denemeniz gerekmektedir. Sıklıkla kondansatörün hep gerilime sebep olmasından kaynaklanan bir sorundur.

Güç kaynaklarında bazen tahmin edilemeyen arızalar da meydana gelebilir. Bilgisayarınız bios giriş sayfasının gösterirken bir anda kapanabilir, sonra tekrardan açılmaya başlar. Bazen ise birkaç gün çalışabilir. Ama bilgisayarınızın başlangıcı sırasında yani işletim sisteminin başlamasından hemen öncesinde sizi zor duruma düşürecek kadar açılarak tekrar kapanmaya başlarsa güç kaynağınızı yenilemenizi tavsiye ederiz. Güç kaynağı kısmında kondansatörlerin teknik anlamda bitti diyebiliriz.

Bilgisayarınızın saati anlamadığınız bir süreye geri dönüyorsa ve böyle bir durumda bios piliniz azalmıştır demektir. Tabi buna neden olan birçok virüsler de bulunmaktadır. Bu olasılğın bulunmadğının varsayalım. Bios pili ana kartınızın yer alan süre entegresine ve bios yongasına devamlı olarak enerji sağladığı bilinmektedir. Eğer pil bitmiş ise o zaman entegresi işlemeyeceği için tarih entegrenin eski değerine dönecektir.

Güç kaynağını değiştirdiğiniz halde bilgisayarınız halen herhangi bir tepki vermiyorsa ana kartınıza görevini yerine getirmemiş diyebiliriz. Ana kartların arızalanması çok nadir bir durumdur. Ancak her an bir sorun olabilir. Bu ve benzeri durumlarda kartı geri çalıştırmanın pek bir ihtimali yoktur. Böyle zamanlarda Uzman bir desteği almanız şarttır.

Bilgisayar Arızaları Yorumları

soru

Müstenire

30 Ekim 2018 Salı

Bilgisayarım kendi kendine biraz kullandıktan sonra kapanıyor ve 5 dkika boyunca herhangi bir şekidle açılmıyor ya 5 dakika beklemem gerekiyor ya da fişi çekip tekrar takmam gerekiyor. bu işlemlşeri yapmadan açmak mümkün olmuyor. Bu bilgisayar masaüstü bir bilgisayar. Ne gibi bir arızası olabilir?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Araç Arıza İşaretleri Nelerdir?

Araç Arıza İşaretleri Nelerdir?

Akü Arıza Kodları ve Çözümleri

Akü Arıza Kodları ve Çözümleri

Siemens Buzdolabı Arızaları ve Tamiri

Siemens Buzdolabı Arızaları ve Tamiri

Buderus Kombi 6a Arızası ve Çözümleri

Buderus Kombi 6a Arızası ve Çözümleri

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Güncel

Benzin Pompası Arızası ve Çözümleri

Benzin Pompası Arızası ve Çözümleri

Güncel

Vaillant Kombi Arıza Kodları Nelerdir?

Vaillant Kombi Arıza Kodları Nelerdir?

Güncel

Bmw Arıza İşaretleri Anlamları ve Tamiri

Bmw Arıza İşaretleri Anlamları ve Tamiri

Ford Kuga Motor Arızası ve Çözümü

Ford Kuga Motor Arızası ve Çözümü

Ford Kuga Motor Arızası, Ford'un Kuga modeli, 1.5 litrelik dizel motora sahip bir araçtır. Oldukça sportif ve son derece yüksek teknoloji donanımına sahip bir modeldir. 200[...]

Oto Elektrik Arızaları ve Çözümleri

Oto Elektrik Arızaları ve Çözümleri

Oto Elektrik Arızaları, genelde araç içerisindeki bir elektrik arıza oluşması sonucu meydana gelmektedir. Birçok oto elektrik arızaları vardır. Bunlardan geneli şunlard[...]

Vites Kutusu Arızası ve Çözümleri

Vites Kutusu Arızası ve Çözümleri

Vites Kutusu Arızası: Manuel vitesli bir araçta, vites kutusu arızası olarak yaşanan en büyük sorun, baskı balata arızasıdır. Baskı balata arızası, sürücünün kul[...]

Hp Arızaları ve Çözümleri

Hp Arızaları ve Çözümleri

Hp arızaları, aslında günlük hayatta bilgisayar kullanımının aşırı fazla olmasına bağlı olarak insanların çok sık karşılaştıkları bir durumdur. Oldukça yayg�[...]

Lg Klima Arıza Kodları Anlamları ve Çözümleri

Lg Klima Arıza Kodları Anlamları ve Çözümleri

Lg klima arıza kodları, aslında teknik olarak klima arızası yaşan insanların merak ettiği bir durumdur. Bu kodlar sayesinde klimada meydana gelen rızanın ne olduğunu kod[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6