Vaillant Arıza Kodları ve Tamiri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vaillant Arıza Kodları ve Tamiri

Vaillant kombi arızaları, Vaillant, ısıtma ve havalandırma sektöründe, başlıca gelen markalardan birisi olup, Johan Vaillant tarafından 1874 yılında Almanya'da kurmuştur. Vaillant en çok kullanılan üç model kombisi ile ülkemiz piyasasında boy göstermektedir. Vaillant atmotec, ecotec, ecovit, modelleri evlerde bulunmaktadır. Bu modellerin en çok görülen arızaları kodları ile inceleyeceğiz.

F0 arıza kodu, kombinin peteklere devir daim ile gönderdiği suyu ölçüm görevinde olan sensör, arızaya geçtiğinde bu hata kodu ekranda belirir. Diğer taraftan, sensör bağlantılarında herhangi bir kopukluk ya da temassızlık olduğunda da ortaya çıkar. Çözümü için Vaillant teknik servisi aramanız gerekecektir.

F1 arıza kodu, kombinin petek tesisatına giden ve dönüşe geçen suyunölçüm görevindeki sensörde, bağlantı noktalarında kopukluk ya da kablolarda bir temassızlık olduğunda ortaya çıkar. Çözümü ise Vaillant teknik servisi aramanız gereklidir.

F5 arıza kodu, daha çok bacalı kombi çeşitlerinde kötü olan gazın dışarı atılmasını ve doğru şekilde kontrolünü sağlayan sensörde, herhangi bir problem olduğunu, cihaz çalışmasında aksamalar yaşandığını bildiren arızadır. Çözümü için Vaillant kombi teknik servisi aramalısınız.

F6 arıza kodu, sadece baca tip kombilerin, hava sisteminde temiz havanın içeriye girip girmediği konusunda kontrol yapan sensörün arızalandığı ya da aksamaya uğradığında bu tip arıza kodu ortaya çıkar. Çözümünde Vaillant teknik servisi aramanız gerekecektir.

F10 arıza kodu, kombinin petek tesisatına giden suyu ölçme görevi olan, sensörde problem ortaya çıktığında bu hata kodu belirir. Bu durumda Vaillant teknik servisi aramanız gereklidir.

F11 Arıza Kodu, bu arıza kodu kombinizde belirirse, kombinin petek tesisatına gönderdiği, suyun dönüşünde suyu ölçme görevi olan sensörün, arızaya geçtiğini bildirmektedir ya da sensör kablolarında bir kısa devre olştuğu için bu hata kodu ortaya çıkar. Bu durumda cihaza müdahale etmeden, teknik servisi aramanız gerekecektir.

F13 arıza kodu, kombide bulunan ntc sensöründe herhangi bir problem olduğunu, çalışmasında aksamalar yaşandığını veya kablo bağlantılarda kısa devre oluştuğunu bildiren hata kodudur.

F15 Arıza Kodu, bacalı olan kombilerde, gaz yandıktan sonra artık kalan artık gazın dışarı atılmasını sağlayan ve bunun kontrolünü yapan sensörün arızalandığını ya da kısa devre yaptığını bildiren hata kodudur. Bu durumda cihaza müdahale etmeden teknik servisi arayıp, yardım almak gerekir.

F16 arıza kodu hem Atmotec hem de Turbotec modelleri bacı tipinde olan kombilerin hava sisteminde bulunan temiz havanın kombinin içine ulaşmasını kontrol görevinde olan sensörde oluşabilecek hafızada bu hata kodu çıkar. Sizin yapabileceğiniz bir şey olmadığı için servise bildirmelisiniz.

F20 arıza kodu, bu hata kodu Vaillant kombilerde termik bağlantılarda bir hata ya da problem olduğunu bildirir. Hatanın giderilmesi için servisi aranıp, yardım alınması gerekir.

F22/F23/F24 arıza kodu, kombinizde bu üç ayrı hata kodunu görürseniz. Hepsinin hata açıklaması ve çözümü de aynıdır. Bu hata kodları kombinizin su basıncının düştüğünü ve su doldurmanız gerektiğini açıklamaktadır. Kombinin altında bulunan musluğu açıp, su basıncını 1.5 bara çıkarmanız gerekecektir. Normal zamanlarda, su basıncının kontrol ederek 1.5 Barın altında tutmamaya özen gösterin.

F25 arıza kodu, kombinizin yüksek devirlerde çalıştığında limit termostatı arızaya geçmesiyle ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda yapacağınız kombiyi kapatıp, kombinin soğuyana kadar beklemelisiniz. Eğer sorun yine de düzelmezse Vaillant servisimizi aramanız gereklidir.

F26 arıza kodu, bu hata kodu kombiye gelen elektrik akımının, doğru bir şekilde geldiğinin kontrolünü yapan sensör de bir arıza oluştuğunu bildiren hata kodudur. Diğer taraftan bu hata kodu kombinin elektronik kartında ya da gaz valfinde problemi bildirir. Çözümü için, Vaillant teknik servisi aramanız gerekecektir.

F27 arıza kodu, kombinin gaz valfinin kapalı olduğu, ancak, iyonizasyon alev algılama sistemi, kombinin beynine sinyal gönderdiği durumda ortaya çıkan bu hata kodudur. Bu gaz ventilinde birkaçak olduğunu ya da problem olduğunu bildirir. Çözümü için Vaillant teknik servisi aramanız gereklidir.

F28 arıza kodu, bu hata kodu kombiye gaz gelmediğini ya da gazın kesik olduğunu, diğer taraftan gaz valfinde problem olduğunu bildirir. Böyle durumda yapmanız gereken kombiyi resetlemek olacaktır. Resetlemeyi, yaptıktan sonra kombide ateşleme olmazsa teknik servisi aramalısınız.

F29 arıza kodu, kombi çalışırken, gazın kesildiğini veya alevin söndüğünü bildiren ve arızaya geçtiğini bildiren hata kodudur. Bu hata kodu ekranda çıktığı zaman kombi otomatik olarak durur ve verim vermez. Gazın haneye gelmediğinde ya da gazın kesildiği zaman ortaya çıkar. Gazın eve gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz.

F33 arıza kodu, kombiye gelen hava proses sistemi açık olduğu zaman bu hata kodu ekranda ortaya çıkar. Hava proses sisteminde oluşmuş bir arızayı bildirir. Çözümü için vaillant teknik servisi aramanız gerekecektir.

Vaillant kombi modellerinde bu arızalar çok meydana gelmekte ve problemleri çözümü basittir.

Vaillant Arıza Kodları Yorumları

soru

mehmet şerif bacak

01 Aralık 2016 Perşembe

herhangi bir arıza kodu yok kullanım suyu ısınmıyor

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Led Tv Arızaları ve Çözümleri

Led Tv Arızaları ve Çözümleri

Mitsubishi Heavy Klima Arıza Kodları

Mitsubishi Heavy Klima Arıza Kodları

Vestel Çamaşır Makinesi Arızaları ve Çözümleri

Vestel Çamaşır Makinesi Arızaları ve Çözümleri

Buderus Kombi Arıza Kodları

Buderus Kombi Arıza Kodları

Isıtma Bujisi Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Isıtma Bujisi Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Güncel

Vestel Bulaşık Makinesi Arıza Kodları

Vestel Bulaşık Makinesi Arıza Kodları

Güncel

Vites Kutusu Arızası ve Çözümleri

Vites Kutusu Arızası ve Çözümleri

Arızaların Anlamları ve Tamirleri

Arızaların Anlamları ve Tamirleri

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Vestel Lcd Arıza Notları ve Çözümleri

Vestel Lcd Arıza Notları ve Çözümleri

Arçelik Arıza ve Çözümleri

Arçelik Arıza ve Çözümleri

Beretta Kombi Arızaları ve Çözümleri

Beretta Kombi Arızaları ve Çözümleri

Ferroli Kombi Arızaları ve Çözümleri

Ferroli Kombi Arızaları ve Çözümleri

Opel Vectra Arızaları ve Çözümleri

Opel Vectra Arızaları ve Çözümleri

Opel vectra Arıza, 1988 ile 2009 Yılları arasında üretilen opel vectra araç 3 birbirinden farklı kasa olarak üretilmiştir. Başlangıç olarak A kasa olan modelini üretmi[...]

Ford Arıza Lambaları

Ford Arıza Lambaları

Ford Arıza Lambaları: Fort, ülkemizde fabrikası bulunan Abd markalı bir araçtır. Fort bireysel kullanım, yolcu taşıma, öğrenci servisi, yük ve kargo taşımacılığı[...]

Direksiyon Arızaları ve Çözümleri

Direksiyon Arızaları ve Çözümleri

Direksiyon Arızaları, direksiyon sistemini kontrol ederken, süspansiyon, direksiyon sistemi ve ön tekerlekler, akslar ve şasi arasındaki ilişki unutulmamalıdır. Bu sebeple[...]

Beko No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Beko No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Beko No Frost Buzdolabı Arızaları, Beko grubu elektronik eşyalar uzun süre kullanışlı olması ve teknik servis hizmeti bakımından ciddi anlamda kaliteli hizmet verdiğind[...]

Arçelik No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Arçelik No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Arçelik No Frost buzdolabı arızaları; Arçelik grubu elektronik eşyalar uzun süre kullanışlı olması ve yetkili servis hizmeti açısından ciddi anlamda kaliteli hizmet v[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6