Ford Transit Arıza Lambaları Tamiri Nasıl Yapılır?
06 Temmuz 2024

Ford Transit Arıza Lambaları Tamiri Nasıl Yapılır?

Ford Transit Arıza Lambaları

Ford Transit, ülkemizde fabrikası bulunan ABD menşeli bir araçtır. Transit araçlar, yolcu taşıma, öğrenci servisi, yük ve kargo taşıma gibi çeşitli alanlarda kullanılmakta olup, çok yönlü ve faydalı bir araçtır. Dizel olarak üretilen bu araçlar, sürücüsüne sağladığı kolaylıklarla da dikkat çekmektedir. Özellikle son modellerinde, sürücü ve yolcuların güvenliği için her şey düşünülmüş ve uygulanmıştır.

Ford Transit Arıza ve İkaz Lambaları

  • Yağ Basınç Arıza Lambası: Araçtaki yağ miktarı normalin altına düştüğünde veya motor yağı dolaşımı olmadığında bu ikaz lambası yanar. Bu durumda, aracınızın yağ seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Ford Transit araç motorunda yağ göstergesi çubuğu bulunur. Bu çubuktan yağ seviyesini görebilir ve gerekirse yağ ilavesi yapabilirsiniz. Yağ ilavesi yapıldıktan sonra hala yağ basınç arıza lambası yanıyorsa, aracı yerinden hareket ettirmeden ve motoru çalıştırmadan servis yetkilinize bilgi veriniz. Aksi halde aracınızın motoru daha büyük arızalara sebep olabilir ve maliyeti daha yüksek tamir gerektirebilir.
  • Akü Şarj Arıza Lambası: Akü, aracın enerji kaynağıdır ve bu enerji sayesinde elektrik donanımları çalışır. Gösterge panelinde akü lambası yanıyorsa, bu aküde arıza olduğunu gösterir ve aracınızdaki tüm elektrik aksamlarını kapatmanız gerekir.
  • Fren İkaz Lambası: Araç ekranında yanan fren lambası, frenin aktif konumda olduğunu gösterir. Bu durumda, freni aktif konumdan pasif konuma getirmeniz gerekir. Aksi halde, aracın balata ve disklerine zarar verebilirsiniz. Soğuk kış mevsiminde frenler aktif konumda bırakılırsa, donarak balatalar disklere yapışabilir. Bu durum oldukça sık görülür ve havaların çok soğuk olduğu zamanlarda viteste bırakarak emniyet almaya çalışabilirsiniz.
  • Kapı Açık İkaz İşareti: Ford Transit araçlarda kullanılan üç kapı ve bagaj kapağı dahil olmak üzere toplam dört kapı bulunur. Bu kapılardan biri açık kaldığında araç ikaz işareti ile sürücüyü uyarır. Son çıkan Ford Transit araçlarda, kapı açık olduğu zaman araç hareket dahi ettirilemez. Bu, tamamen öğrenci ve yolcuların güvenliği için düşünülmüş çok güzel bir emniyet planıdır.
  • Emniyet Kemeri İkaz Lambası: Aracın sürücü ve yanındaki koltuklarda kemer takılmadığında uyaran ikaz lambası sayesinde, araç sizi kemerinizi takmanız konusunda uyarır. Bu uyarı, kemerinizi takana kadar devam eder.
  • Araç Motor Soğutma Sistemi Arıza Lambası: Ford araçlar, diğer araçlara göre daha zor ısınan bir yapıya sahiptir; ancak suyu eksik veya radyatörde hava varsa motor soğutma sisteminde sorun oluşabilir. Bu durumda, aracın hararet arıza lambası sizi uyaracaktır. Bu durumda, radyatör suyunu tamamlamanız gerekir. Mevsim kış ve hava soğuksa, donmaya karşı antifriz eklemeniz gerekir. Su veya antifriz ekledikten sonra hala arıza lambası sönmüyorsa, araç servisi ile mutlaka görüşmelisiniz. Aksi halde, motor ısınarak conta yakabilir ve maliyeti daha yüksek arızalara sebep olabilir.
  • Buzlanma İkaz Lambası: Hava sıcaklığı -4 derecenin altına düştüğünde, buzlanma olasılığına karşı ikaz lambası yanar. Kış lastiklerinizi takarak buzlanma için tedbir almanız ve aşırı hız yapmamanız konusunda uyarıda bulunur. Ford Transit araçlar, arkadan itişli olduğu için buzlu havalarda kayma olasılığı daha fazladır.
  • Yakıt Seviyesi İkaz Lambası: Yakıt deposundaki mazot bitmek üzere olduğunu bildirir ve uzun bir yola çıkacaksanız yakıt tedarik etmeniz konusunda sizi ikaz eder.
  • Far Gösterge Lambası: Aracın farlarının yanık olduğunu gösterir ve bunu uzun veya kısa far olarak ayrıntılı şekilde belirtir. Kısa farlarla gitmeniz, trafikteki diğer araç kullanıcılarını rahatsız etmemeniz açısından önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ariston Hotpoint Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Ariston Hotpoint Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Bobin Arızaları ve Çözümleri

Bobin Arızaları ve Çözümleri

Airfel Kombi Arıza Kodları Anlamları ve Çözümleri

Airfel Kombi Arıza Kodları Anlamları ve Çözümleri

Kombide F4 Arızası Anlamı ve Tamiri

Kombide F4 Arızası Anlamı ve Tamiri

Regal Klima Arıza Kodları ve Tamiri

Regal Klima Arıza Kodları ve Tamiri

Güncel

Kablolu Yayın Arıza ve Çözümü

Kablolu Yayın Arıza ve Çözümü

Güncel

Ariston Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Ariston Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Ford Arıza Lambaları

Ford Arıza Lambaları

Fotokopi Arızaları ve Çözümleri

Fotokopi Arızaları ve Çözümleri

Şofben Arızaları ve Tamiri

Şofben Arızaları ve Tamiri