Fren Arızaları Tamiri Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fren Arızaları Tamiri Nasıl Yapılır?

Fren Arızaları, kullanmış olduğumuz aracın emniyetle ve güvenle hareket etmesi için fren sistemlerinin etkin bir şekilde kullanılması ve fren arızalarının erken takibi hayati bir önem barındırmaktadır. Fren sisteminde arızaların görülmemesi açısından bütün parçalarının sık sık kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Çok uzun bir süre çalışmadan ötürü Fren sistemin genellikle balata kısmı, hidrolik devresinin bazı parçalarının yıpranıp çeşitli birtakım arızalara neden olduğu bilinmektedir. Bu arızaların yerinde ve zamanında teşhis edilmesi ve bir an önce giderilmesi için sık sık tamir işleminin ve bakımının yapılması sıklıkla üzerinde durmamız gereken bir konudur.


Birtakım firen arızaları şunlardır

 • Frene bastığımız sırada homurtuya benzeyen ve insana rahatsızlık veren bir sesin çıkması görülüyor ise ve fren pedalının sallandığı olursa, frenlerde bir arıza oluşmuştur diyebiliriz. Bu ve benzeri olay ya da durumlarda frenin çalışma etkinliği ve performansı büyük bir oranda azalır ve araç sürüş emniyeti de tehlikeye girmiş olur. Bu yüzden de araç daha fazla zaman zarar görmeden bir an önce servise gitmelisiniz.
 • Frene bastığınız zaman, pedalın debriyaj yumuşaklığına benzeyen bir duruma kadar iniyorsa, fren sisteminin merkezinde bir problem var demektir. Bu gibi olaylarda fren Westinghouse'unda temel olan merkez alanında birkaçak durumu olup olmadığına bakılmalıdır. Bu alanda Hidrolik yağından kaynaklanan lekeler oluşmuş ise ana hattın yenisiyle değişiminin yapılması gerekir.
 • Yüksek hızla giden bir araç aniden frene basıldığı zaman direksiyon ile pedalda titreme oluyorsa, frenlerde sorun oluşmuş demektir. Bu durum da bize fren disklerinin yeniden kontrol edilmesi ve düzenlenmesini ihmal etmeden uygulamamız gerektiğini gösterir. Titreme oluşma sebebi, disklerde oluşan titreme ve yamulmanın olmasından kaynaklanır. Bu durumun çözüm yolu ise fren balataları ile balataların düzenlenmesidir.
 • Ani bir frende, otomobil sola ya da sağa çekme yapıyorsa, fren düzeninde bir sorun oluşmuş demektir. Frene basıldığı sırada çekme işlemi hangi tarafa doğru ise o tarafın frenin işleyişinin iyi olduğu tehlikelidir. Freni dengesi olmayan bir araçla ani bir şekilde fren yapıldığında, aracın devrilme ve takla atma riski oldukça yüksektir.
 • Firen sisteminde hava oluşmuş ise merkez silindir sistemin arızalı olabilir. Frende hidrolik kaybına neden olur. Muhtemelen merkezde bulunan silindiri ya da tekerlekte bulunan silindir kaçmış demektir ya da boruda bulunan bağlantı sorunları ile hidrolik takılması şarttır. Fren bağlantıları sıkılmalı, boruların değişiminin sağlanması gerekir.
 • Eğer fren olduğunda çok daha fazla ısınıyor ve de serbest kalmıyorsa fren güç ünitesi çalışmıyor olabilir. Kesinlikle güç bölümü ünitesi kontrol edilmesi şarttır. Pedalda çubukla olan bağlantıda sıkışıklık oluşmuştur diyebiliriz. Bağlantı onarılması gerekebilir. Yine bir diğer ihtimal ise kaliper pistonunda sıkışma gözlemlenebilir. Bu durumda ise kaliper bütün olarak sökülüp lastikte bulunan segman yuvası bölümü temizlenmesi ve hatta gerekirse lastiğin değiştirilmesi gerekebilir. Merkezde bulunan silindiri supahında da arıza olmuş olabilir. Bu durumda da bir an önce supap onarımı yapılmalıdır.

Fren arızalarının oluşmaması konusunda lastiklerin Rolü ve önemi


Bir aracın çok iyi bir şekilde durması için çok iyi bir fren yapısının olması kadar seçilmiş olan lastiklerin kaliteli ve güvenilir olması gerekir. Kullanmış olduğunuz lastiklerin sağlamlığı ve kalitesi ise doğru orantılı olarak da frenleme performansınızı etkileyecek ve de oluşması muhtemel olan fren arızalarının önüne de geçilmiş olunacaktır. Gözlemlenen kazalarda ortak sonuç olarak araştırmalar bizlere teknik kusurların derecelendirilmesinde %75-80 oranında fren ve lastik arızası ikiliğinden kaynaklanmaktadır.

Fren Arızaları Yorumları

soru

osman

11 Ekim 2016 Salı

arac kornet bugun muayneden sırf fıren lambaları yanmıyo dı muayneden kaldık ustaya gotürdüm oda sıkortalarla oynuyo bulamadı bende anlam veremedım acaba neden

Cevap yaz
cevap

Koçubey

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhabalar, aracınızı götürdüğünüz usta ford comnect aracınızı bilgisayara bağlar ise aracın beyni neyin çalışıp neyin çalışmadığını bilgisayara aktaracaktır ve ona göre tarmiri çok daha kolay yapılacaktır.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bilgisayar Arızaları ve Çözümleri

Bilgisayar Arızaları ve Çözümleri

İhlas Şofben Arızalara Kodları ve Tamiratı

İhlas Şofben Arızalara Kodları ve Tamiratı

Falke Kombi Arıza Kodları Nelerdir?

Falke Kombi Arıza Kodları Nelerdir?

Arıza Tespit Cihazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arıza Tespit Cihazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ariston Çamaşır Makinası Arıza Kodları

Ariston Çamaşır Makinası Arıza Kodları

Güncel

Bulaşık Makinesi Arızaları ve Çözümleri

Bulaşık Makinesi Arızaları ve Çözümleri

Güncel

Doblo Arızaları ve Çözümleri

Doblo Arızaları ve Çözümleri

Hp Arızaları ve Çözümleri

Hp Arızaları ve Çözümleri

Hp arızaları, aslında günlük hayatta bilgisayar kullanımının aşırı fazla olmasına bağlı olarak insanların çok sık karşılaştıkları bir durumdur. Oldukça yayg�[...]

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor Arıza Lambası, araç gösterge panelinde çoğunlukla alt bölgelerde bulunan ve genellikle rengi sarı olan, bazı son model araçlarda kırmızı renkte yanan, şekli mot[...]

Passat Arıza Lambaları Anlamları ve Tamirleri

Passat Arıza Lambaları Anlamları ve Tamirleri

Passat arıza lambaları, Passat Almanya'da üretilen çok güzel, konforlu, rahat ve kolay kolay arıza yapmayan ülkemizde de oldukça sevilen bir araç markasıdır. Her araçta[...]

Adsl Arızaları ve Çözümleri

Adsl Arızaları ve Çözümleri

ADSL Arıza, Asymmetric (Asimetrik) Digital (Sayısal) Subscriber (Abone) Line (Hat) ya da kısa adı ADSL adıyla bilinen sistem herhangi bir telefon hattı üzerinden geniş band[...]

Mitsubishi Klima Arıza Kodları

Mitsubishi Klima Arıza Kodları

Mitsubishi klima arıza kodları, havaların soğuması ile evimizde, iş yerimizde sık kullandığımız klimaların verdiği arızaların hızlı ve etkin bir şekilde giderilme[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6