Arızaların Anlamları ve Tamirleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Arızaların Anlamları ve Tamirleri

Arıza, normalin dışında gerçekleşen bir durum ya da olay olarak tanımı yapılabilir. Birçok arıza türü vardır. Ancak en sık rastlanılan ve arıza denildiği zaman akla gelen ilk şey elektrik ile çalışan elektronik aletlerde oluşan hasar gelebilir. Genellikle de sistem, cihaz ya da parça düzeyinde istenilmeyen durum ya da olaylara yol açabilecek, neden olabilecek bir hata olarak görülebilir. Sistem, kararlı bir işleyiş şartlarının dışına çıkarak kararlı olan bir çalışma koşullarına ve işleyişine geri dönemez ise arızalı kabul edilir. Arızayı bulma, bozuk olan bir cihazın ya da sistemin göstermiş olduğu belirtileri düzenli olarak analiz etmeye denir.

Normal olarak görülmeyen bir çalışmayı tanımlamak için normal bir çalışmanın nasıl gerçekleştiğini iyi bilmek gerekir. Cihaz ya da sistem ile ilgili eğer bir malumatınız varsa ve açıklanabilir nedenler kullanırsanız birtakım arıza sorunlarını çok fazla yorulmadan ve zorlanmadan kolaylıkla çözebilirsiniz.

Herhangi bir arızayı başarılı bir şekilde bulabilmek için deneyimli olabilmek gerekebilir. Arızalı sistem ya da cihazın teknik bilgilerini barındırdığı el kitapçığını okumak arıza görüldüğünde, ilk anda doğru bir hareket yapma yeteneğimizi ve ister istemez profesyonelleşmemizi sağlayacaktır.

Elektrik sistemlerinde oluşan arızayı bir an önce ortadan kaldırmak ve gidermek; zaman kaybı, üretim ve maliyet bakımından oldukça önemli bir faktördür.

Arıza tamir etme işlemini gerçekleştirdiğimiz her an, yapılmış olan servis kadarını kaydetmeyi unutmayınız. Bu kayıt etme işlemi şu meseleleri içerdiği bilinmektedir:
 • Mevcut şikâyetin bilinmesi ve kesin tespit edilmesi
 • Ünitenin tarif edilmesi ve ünitenin bulunmuş olduğu yer
 • Problemin etkin bir şekilde tanımının yapılması
 • Sisteme ya da cihaza yeni takılmış olan elemanların sayıları ve seri numaraları
 • Gözlemlediğiniz sıcaklık, elektriksel veriler ve basınç
 • Ve düzeltmek için neler yapılması gerektiğini bilmek

Arızanın tekrarlanmasının önlenmesi için yapılması gerekenler


Arızaya neden olan olay ya da durumları tekrardan göz atılması şarttır ve yeniden tekrarlanmama için birtakım basit önlemler alınması gerekir. Bu durumun ortaya çıkmasının sebeplerinin başında genellikle ürünü çalıştırma için yardımcı prosedürlerini önemsememek, uymamak ve hatta kullanım kılavuzunu okumamaktan kaynaklandığı görülmüştür.

Elemandan kaynaklanan arızalar ortaya çıktığı zaman bu durumu ortadan kaldırmak için sisteme ya da cihaza karşı iç ve dış korumanı eklenmesi gerekliliği olabilir. Birtakım büyük tesis ya da kuruluşlarda uyarılımı sağlayan ışıklar ile alarm oluşturulmuş sinyaller gibi bazı güvenlik amaçlı kontrol çeşitleri eklenmesi gerekir.

İşin ilginç tarafın Bazen bu oluşan arızanın sebebi ise çok basit bir bakım ihmali ve hatası da olabilmektedir. Böyle bir durumda düzenli bir şekilde periyodik bir bakım işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve daha sık uygulanması, ihmal edilmemesi arızanın tekrardan oluşmasını önleyebilir.

Asıl olması gereken tamir işlemini gerçekleştirilmesi, problemi tespit etmek kadar uzun bir zaman almayacağını bilmemiz gerekir. Ne yapılması gerektiğine karar verilip arızayı tamir etmek için olması gereken hazırlıklar gerçekleştiriliri. Arızayı gidermek için almış olduğumuz birtakım gerekli parçalar, sistem, aletlerin ve uygulanması gereken talimatların tamir etme süresi boyunca dikkatli bir şekilde korunmuş olması gerekir.


Arıza sonunda sonuçların son kontrolünün yapılması


Artık arıza giderildikten sonra gerçekleştirilmesi gereken son basamak sonuçların kontrolünün yapılması işlemidir. Yapılacak olan son kontroller de tıpkı arıza tespit edilirken yapılan işlemlerle benzerlik gösterir. Sonrasında ise sistemin muhtelif yüklerde çalıştırılmak istenip tamir etme işleminin birtakım yeni sorun ve problemler oluşturmadığından kesin olarak emin olunmak gerekir. Her şeyden öte arıza gidermede kesinlikle teknik servis aranmalıdır.

Arıza Yorumları

soru

abdulselam

27 Ağustos 2016 Cumartesi

arıston bulaşık arza kodu A-5 arzası ne olabılır

Cevap yaz
cevap

İbrahim

01 Aralık 2023 Cuma

H3 görünüyor ne yapmam gerekiyor

soru

Mahmut

25 Ocak 2018 Perşembe

Bosh buzdolabımın kapağını açıp kapayınca pervane sesi geliyor yüksek sesli 15 sn sonra ses kesiliyor arıza nedir

Cevap yaz
soru

Nesrin güner

11 Kasım 2021 Perşembe

KS49U631NE buzdolabım donduru kısmından alarm veriyor alarm düğmesine bastım sesi durdu ama ALARM yazısı silinmedi derece göstermiyor ve soğutmuyor ne yapmalıyım acil

Cevap yaz
soru

İbrahim

01 Aralık 2023 Cuma

H3 gösteriyor ne yapmam gerekiyor

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Phılıps Tv Arıza Notları

Phılıps Tv Arıza Notları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kombi Su Doldurma Vanası Arızası ve Çözümü

Kombi Su Doldurma Vanası Arızası ve Çözümü

Bmw Arıza İşaretleri Anlamları ve Tamiri

Bmw Arıza İşaretleri Anlamları ve Tamiri

Vestel Tv Arızaları ve Çözümleri

Vestel Tv Arızaları ve Çözümleri

Benzin Pompası Arızası ve Çözümleri

Benzin Pompası Arızası ve Çözümleri

Mitsubishi Heavy Klima Arıza Kodları

Mitsubishi Heavy Klima Arıza Kodları

Güncel

Araç Arıza Kodları Nelerdir?

Araç Arıza Kodları Nelerdir?

Güncel

Viessman Vitopend 100 Arızaları

Viessman Vitopend 100 Arızaları

Bobin Arızaları ve Çözümleri

Bobin Arızaları ve Çözümleri

Bobin arızası, birçok zaman başa gelen durumlardan biridir. Özellikle bu sistemin araçlarda motor çalışmasını direk olarak etkilemesi nedeni ile bu problemin meydana gel[...]

Arçelik No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Arçelik No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Arçelik No Frost buzdolabı arızaları; Arçelik grubu elektronik eşyalar uzun süre kullanışlı olması ve yetkili servis hizmeti açısından ciddi anlamda kaliteli hizmet v[...]

Peugeot Arıza Kodları ve Çözümleri

Peugeot Arıza Kodları ve Çözümleri

Peugeot arıza, Peugeot arabalar tescil tarihi sebebiyle sekiz yaşını doldurmamış olan Peugeot araçlar ambülans tarzı sağlık hizmetinde olan, dolmuş, taksi ve paralı yo[...]

Ariston No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Ariston No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Ariston no frost buzdolabı arızaları, Ariston İtalyan firması olup buzdolabı ve diğer beyaz eşyaları çeşitlerini üreten bir firmadır. Buzdolabı beyaz eşya çeşitler[...]

Klima Arızaları ve Çözümleri

Klima Arızaları ve Çözümleri

Klima arızaları ve sebeplerinin günümüzde çokça araştırılan bir konu olmuştur. Klimalarda görülen arızaları iki başlık altında toplanabilir. Bu arızalar, elektri[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6