Akü Arıza Kodları ve Çözümleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akü Arıza Kodları ve Çözümleri

Akü arızaları, ile ilgili bilgiler paylaşmadan önce aküyü anlatalım. Akü araca hareket anında gerekli olan enerjiyi sağlayan parçadır. Aracın en hayati parçalarından birisidir. Akülü oluşabilecek arızalar sonucunda araç çalışma özelliğini kaybeder. Aracın çalışmaması durumunda araçta elektriksel sistemlerle alakalı arızalar meydana gelir. Akü arızaları genel olarak ikiye ayrılır. Birinci arıza fabrikasyon üretim kaynaklı akü arızası, ikincisi ise kullanıcı araç kaynaklı arızalardır. Şimdi sırasıyla bunlardan bahsedelim.


Akü arızaları fabrikasyon kaynaklı arızalar


Araç kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra açığa çıkan arızadır. Marş anındaki voltajın düşündüğünden dolayı arıza verilerek; aracı çalışmaz hale gelir. Böylece akü araca gidecek olan elektrik miktarını karşılayamaz. B durumlarda ise akü arızaları gerçekleşmiş olur. Hiç vakit kaybetmeden araç serviste gönderilerek; düzeltilme işlemi gerçekleştirilir.


Akü arızaları kullanıcı kaynaklı arızalar


Kullanıcı kaynaklı akü arızaları genellikle sülfatlaşma ve aşırı şarj kaynaklı olarak arıza gösterir. Her iki arıza durumunda araç için yeterli maaş akımı sağlayamadığı zaman, araçta sülfatlaşma meydana gelir. Sülfatlaşma konumunda redresör şarj yapılmadan araç üzerinde kullanıma devam edilmesi durumunda şarj arızası meydana gelir. Kullanıcı araç kaynaklı olan arızalarda bazı nedenleri sebep olabilir. Bunlardan bazıları şöyledir:
  • Çok sık kontak açıp kapatmak, akünün ölmesine sebep olur.
  • Araç şarj sisteminde arızalar düşük ya da yüksek voltaj değerleri de akünün hasar görmesine sebep verebilir. Elektriksel tüketimlerin yüksekliği elektriksel kaçaklarda aküye hasar verir. Araçtaki elektriksel sistemin dışında standart olmayan kullanımlarda, yani araca ek olarak ilave edilen elektriksel tesisatlardaki zarar verir.
  • Park halindeyken uzun süre kullanılan ısıtıcı, buzdolabı, radyo, teyp gibi elektrik tüketen malzemelerin kullanımında açının zarar görmesine sebep olabilir.

Akü arızası nasıl anlaşılır


Araçta bulunan arıza durumunu anlamak için önce kontak anahtarını çevrildiği zaman marş sesi gelip gelmediğine bakılmalıdır. Mars sesi var da araç çalışmıyor ise ateşleme elemanlarında arıza olabilir. Ayrıca araç yakıt sisteminde bir arıza sebebiyle araç çalışmıyor ya da marş motoru veya Roland dişlilerinde aşınma meydana gelmiştir olabilir. Ancak araçta marş sesi gelmiyor; araç çalışmıyor ise fabrikasyon bir arızaya olabilir. Marş motoru arızası gibi sistemi bağlantı tablolarında aşınma, kutup başı kablolarının yerinden çıkması, şase kablosunun temassızlığı, kontak arızası, akünün deşarj konumunda olması gibi sebeplerle akünün çalışmamasına sebepleri arasında yer alır. Arıza durumunda akünün gerekli servisler tarafından yapılması aracın sağlığı için oldukça önemlidir. Bu inceleme öncesinde bazı noktalara dikkat edip problemi düzeltme durumu olabilirse, düzeltilmelidir. Ancak arızayı yetkili servislerin düzeltmesi her zaman için daha sağlıklı olacaktır.

Aküde bulunanların arızaları test etmek için görsel olarak; aküye bakarak kontrol etmek gerekir. El feneri yardımı ile akünün üzerinde deformasyonlar, akü kapağında yapışma ya da çatlama gibi sebeplerden dolayı arıza kontrollü yapılması gerekir. Sonrasında ise kutuda yani akünün kutup başlarındaki durumu kontrol edilir. Deformasyon ya da erime gibi sebeplerden dolayı müdahale edilmesi gerekebilir. Artı kutup başı özellikle kontrol edilmelidir. Akünün kutup başlarında bulunan şişme gibi sebeplerden dolayı akü arızası olmuş olabilir. Bu sebep ile uzun süre bu konumda beklerlerse korozyon denilen akü kutup başı sülfatlaşma durumuna geçer. Kapalı akü sistemlerinde farklı olarak, açık sistem akülerde farklı düzey arıza oluşur. Akü yüzeyinin kontrolünden sonra mutlaka kutup noktalarında hasar olup olmadığını bakılmalıdır. Zaman içerisinde oluşabilecek sarsıntılar sebebiyle aküye zarar veren hasarlar oluşabilir. Bunlar kırık ve çatlamalar gibi sebepler ile akü elektrik arıza verebilir. Araca istenilen kapasitede elektrik gelmediği durumlarda, akünün bakıma götürülmesinde fayda vardır. Akünün uzun ömürlü kullanılması isteniliyor ise belirli periyotlarda aracında, akünün de bakımının yaptırılmasında fayda vardır. Aksi takdirde araç içerisinde ve akü içerisinde arızalar meydana gelir. Aksi taktirde aracın sağlıklı kullanılmasına engel olur.

Akü Arızaları Yorumları

soru

Serhat

28 Eylül 2018 Cuma

Abi bnim akünün ayarı bozuk galiba çalıştırıyorum arabayı akü boş, biraz itekleyerek arabayı yola çıkıyorum akü doluyor problem yok. 8 gündür her sabah çile haline geldi bu. Araba durduğunda aküme ne oluyor? Aküyü değişmeli miyim?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kombi Su Doldurma Vanası Arızası ve Çözümü

Kombi Su Doldurma Vanası Arızası ve Çözümü

Fluence Arızaları Anlamları ve Çözümleri

Fluence Arızaları Anlamları ve Çözümleri

Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fax Arıza ve Çözümleri

Fax Arıza ve Çözümleri

Demirdöküm Nitron Arıza Kodları

Demirdöküm Nitron Arıza Kodları

Güncel

Termostat Arızaları ve Çözümleri

Termostat Arızaları ve Çözümleri

Güncel

Mitsubishi Klima Arıza Kodları

Mitsubishi Klima Arıza Kodları

Güncel

Protherm Kombi Arızaları ve Çözümleri

Protherm Kombi Arızaları ve Çözümleri

Viessman Vitopend 100 Arızaları

Viessman Vitopend 100 Arızaları

Viessman vitopend 100 arızaları, Viessman vitopend 100 model kombi viessman kombiler arasında sıklıkla kullanılan bir modeldir. Karşımıza her zaman olmasa da arada bir ar�[...]

Ariston No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Ariston No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Ariston no frost buzdolabı arızaları, Ariston İtalyan firması olup buzdolabı ve diğer beyaz eşyaları çeşitlerini üreten bir firmadır. Buzdolabı beyaz eşya çeşitler[...]

Fren Arızaları Tamiri Nasıl Yapılır?

Fren Arızaları Tamiri Nasıl Yapılır?

Fren Arızaları, kullanmış olduğumuz aracın emniyetle ve güvenle hareket etmesi için fren sistemlerinin etkin bir şekilde kullanılması ve fren arızalarının erken takib[...]

Vestel Arıza Kodları Nelerdir?

Vestel Arıza Kodları Nelerdir?

Vestel Arıza Kodları ve açıklamaları bulabileceğiniz bu makalede kullandığınız Vestel klimaların verdiği kodların anlamını öğrenebilirsiniz. Bu sayede makinenin ar[...]

Baymak Klima Arıza Kodları Anlamları ve Çözümleri

Baymak Klima Arıza Kodları Anlamları ve Çözümleri

Baymak klima arıza kodları, Baymak klimaları diğer klima markalarına göre daha çok tercih edilir ve arızaları daha az görülür. Baymak klima markaları özelliklerine g�[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6