Çamaşır Makinesi Arızaları ve Çözümleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çamaşır Makinesi Arızaları ve Çözümleri

Çamaşır Makinesi Arızası, Çamaşır makinelerinde meydana gelen arızaların sebebi sadece mekaniksel ve elektriksel olarak görülmemeli. Bazı arızalarda bu söz konusu olmayabilir, makine parçasında her iki arıza çeşidi aynı anda görülebilir. Makinenizin bir tamirat göreceği zaman, ilk yapılması gereken fişini prizden çekmek su aldığı muslukları kapamak olmalıdır. Aşağıda çamaşır makinelerinde meydana gelen muhtelif arızalar için, arıza tespit noktasında izlenecek yol ve onarım için yapılacak işlemler verilmiştir.


Çamaşır Makinesi ArızalarıTespit ve Onarım


Şebeke musluğu kapalı veya su kesik olabilir. Sular kesik değilse musluk açılarak problem çözülür.

Su giriş hortumu bükülmüş, katlanmış ve tıkalı olabilir. Hortumlar (Sıcak, soğuk) kontrol edilir bükülme ve katlanma varsa düzeltilir, tıkanıklık varsa hortuma tazyikli su veya hava verilerek problem giderilir.

Makinenin kapısı tam olarak kapalı olmayabilir. Makinemizin kapısı kontrol edilmeli (Buradaki arızalar elektrik ve mekanik arızalarda olabilir).


Su Boşaltmıyor


Boşaltma hortumu bükülmüş, katlanmış ve tıkalı olabilir. Boşalma hortumu kontrol edilerek Tıkanıklık varsa temizlenir.


İlave Fonksiyonlar görev yapmıyor

Bu arızalar genelde tuş anahtarındaki aşınmalar sonucu görülür, Anahtar yenisi ile değiştirilmelidir. Ayrıca anahtara akım taşıyan kabloların kontrol edilmesinde fayda vardır çok nadirde olsa arızalara sebep oldukları görülmekte.


Gövdede Elektrik Kaçağı

Makinemizin takıldığı prizde topraklama olamayabilir, makine üzerindeki topraklama soketleri yerinden çıkmış olabilir. Fişin topraklama ucu prizdeki topraklama ucuna temas etmiyor olabilir. Isıtıcı, yıkama motoru ve pompa motorundan gövdeye kaçak olabilir.

Priz, fiş ve soketlerin kontrolü sorunu çözecektir. Isıtıcı, yıkama ve pompa motorunun izolesi sağlanmalıdır.


Yıkama Yapıyor Sıkma Yapmıyor

Makine motorunun sıkma sargısı arızalı ya da hız ünitesinde arıza olabilir.

Motorun sıkma sargısında ve hız ünitesi arıza varsa bu parçaların değiştirilmesiyle problem çözülecektir.


Yıkama programında Sıkma Hızında Çalışma Arızası

Hız kontrol ünitesi kontrol edilmeli. Tako jeneratör bobini ya da ortasında dönen mıknatıs, kırılmış ya da özelliğini kaybetmiş olabilir. Bazı takojeneratörler de sadece mıknatısı değiştirilerek sorun çözülebilmektedir, bu tamir olasılığı yoksa bobini komple değiştirerek arıza giderilebilir.


Daima Yıkama Yapıyor, Bir Diğer Programa Geçmiyor

Program aygıtı (Devre) arızalı ya da anahtar sıkışmasından kaynaklı olabilir. Bu tür arızalarda ilk bakılacak olan parça, Program aygıtının eş zaman motorudur. Diğer sorun için düğme yerinden çıkarılarak bakımı yapılır arızalıysa değiştirilir.


Sadece Bir Yönde Dönüyor

Bu program aygıtı ya da hız kontrol ünitesinden kaynaklı sorunlardandır. Program aygıtından motora giden kablolar kontrol edilmeli bu parçaların arızasında parçaların değişmesi sorunu ortadan kaldıracaktır.


Su Alıyor, Yıkama Yapmıyor

Yıkama motoru, motor ile kasnak arasındaki kayış, program aygıt arızası olabilir. Makinenin arka kapağı açılarak Program aygıtı, hız kontrol ünitesi ve motor arasındaki kabloları kontrol edilir, kayış tertibatı sökülür motor boşta çalıştırılır eğer arıza buradaysa motor değiştirilir. Program aygıtını değişmesinden sonra programın entegreye yüklenmesi gerekir.


Yıkama Suyu Kaynar Derecede Isıtma Arızası

Bu arıza genelde Isıtıcı röleleri, termostat ayarı ve arızasıdır. Termostat ayarı kontrol edilmeli, ısıtıcı rölesinin kontaklarına bakılmalı ark yapışmış olabilir. Gerekli halde değiştirilmeleri sorunu çözecektir.


Fiş Prize Takılı Olduğu Halde Çalışmıyor

Makinenin çalışmıyor olması sonucu, öncelikli olarak prizde 220 volt olup olmadığına bakılmalı, sırasıyla kablo kontrol edilmeli elektrik devresi kontrol edilmeli; başlatma- durdurma düğmesi kontrol edilmeli, kapak tam kapalı olmayabilir.

Çamaşır Makinesi Arızası Yorumları

soru

remzı gedık

06 Kasım 2016 Pazar

camaşır makınem caiışmıyo ıkaz lambası yanmıyo

Cevap yaz
cevap

Şevval

03 Eylül 2018 Pazartesi

Garanti belgenizin süresi gelmediyse hemen servis arayıp çağırın geçtiyse alt kapak var onu açıp orda tıkanmış olan bisey varsa cikartin temizleyin o kısmı sonrasinda calisir mutlaka

cevap

Koygun

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Bu duruma neden olan birçok etken bulunmaktadır. Öncelikli olarak makine içerisinde herhangi bir ufak cisim kaçması durumuyla karşılamanız halinde bu sorun kendisini gösterir. Ayrıca uzun süre makineyi çalıştırmanız da ikaz lambaların çalışmamasına neden olabilir. Sorunun sebebini daha detaylı bir şekilde anlamak için yetkili servise başvurmalısınız.

soru

ibrahim

13 Eylül 2017 Çarşamba

çamaşır makinesinin program ayar düğmesi devamlı cıt cıt cıt yaparak dönüyor ve bir sonraki programa geçemiyor arcelik fuzzy

Cevap yaz
cevap

Gökhan

09 Eylül 2018 Pazar

Arçelik marka çamaşır makinesinde bu durum sık görülen bir sorundur. Makinenizin ayar bölümü bozulmuştur. Bunun için ayarlama yapılan kısmın çıkarılıp sorunun nedenine bakmanız gerekiyor. Elektrikte yaşanan iletkenlik sorunu, dişlilerin çalışmaması gibi problemler olabilir. Bu durumu program ayar bölümünün içini açtığınız halde göremediğiniz takdirde maalesef servis çağırmak zorunda kalacaksınız İbrahim Bey.

soru

ayşe

22 Ekim 2017 Pazar

Çamaşır makinamın dijital göstrgesndeki rakamlar silniyor bu neydn kaynaklanır acaba yardımcı olurmusnz

Cevap yaz
cevap

Abdülcebbar

30 Ağustos 2018 Perşembe

Merhabalar Ayşe hanım, çamaşır makinenizden dijital rakamların silinmesi ekranınızı oluşturan led ışıkların ömrünü tamamlamasından kaynaklıdır. Bu konuda çamaşır makinenizin servisini çağırarak gerekli değişim ve onarımı yapacaklardır.

soru

Azmun

23 Temmuz 2016 Cumartesi

Çok teşekkür ederim sayenizde artık bende bi çamaşır makinası uzmanıyım :)

Cevap yaz
soru

Zübeyde

04 Ocak 2023 Çarşamba

Işıkları yanıyor kapağı kilitlemiyor başla ışığı yanıp sönüyor

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Dsg Arızası ve Çözümü

Dsg Arızası ve Çözümü

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Türksat Arızaları ve Tamiratı

Türksat Arızaları ve Tamiratı

Vites Kutusu Arızası ve Çözümleri

Vites Kutusu Arızası ve Çözümleri

Protherm Kombi Arızaları ve Çözümleri

Protherm Kombi Arızaları ve Çözümleri

Ford Focus Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Ford Focus Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Demirdöküm Şofben Arızaları ve Çözümleri

Demirdöküm Şofben Arızaları ve Çözümleri

Arçelik Bulaşık Makinesi Arızaları Türleri ve Tamiri

Arçelik Bulaşık Makinesi Arızaları Türleri ve Tamiri

Arçelik bulaşık makinesi arızaları, Bulaşık makinesi bütün ev hanımlarının en büyük kurtarıcısıdır. Fazla misafir ve yoğun geçen bir günün ardından bulaşık[...]

Mitsubishi Heavy Klima Arıza Kodları

Mitsubishi Heavy Klima Arıza Kodları

Mitsubishi heavy klima arıza kodları; Günümüz teknoloji çağında çoğu insan ısınma ve özellikle soğutma işlemini klimalar sayesinde hallediyor. Tabi elektronik eşya [...]

Volkswagen Arıza İşaretleri Anlamları ve Çömzümleri

Volkswagen Arıza İşaretleri Anlamları ve Çömzümleri

Volkswagen arıza işaretleri, Volkswagen araçlar Almanya'da üretilen dünya araç pazarında kendini kanıtlamış çok kaliteli bir araç markasıdır. Güvenlik, konfor ve sa�[...]

Opel Arıza Kodları ve Tamiri

Opel Arıza Kodları ve Tamiri

Opel Arıza Kodları, OpelKökleri bir asırdan fazla geriye gitmektedir. 110 yılı aşkın bir süredir geleceğe güvenle bakarak, üretim politikaları Opel marka otomobil kull[...]

Opel Corsa Arıza Kodları ve Çözümleri

Opel Corsa Arıza Kodları ve Çözümleri

Opel Corsa Arıza Kodları, Opel Corsa araçları güvenlik açısından çok kullanışlı bir araçtır. Araç arızaları üzerinde bulunan elektronik kodlar sayesinde rahatlık[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6