Araç Arıza İşaretleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Araç Arıza İşaretleri Nelerdir?

Araç arıza işaretleri; Bir arabada ortalama olarak 20 tane arıza lambası bulunmaktadır. Yapılan bir incelemeye göre sürücülerin %98'i vasıtalarındaki bu lambalarının ne arızaya işaret ettiğini bilmemekte. En sık yanan ve arabanız için ciddi önemi olan arıza işaretlerinin anlamlarını burada bulacaksınız.

Hararet lambası; bu uyarı göstergesinin yanması motorun çok ısındığı manasına geliyor. Motor soğutma suyu çok ısınmış ya da azalmış olabilir. Hararet lambası uyarı ışığı yandığında derhal aracı durdurmanız ve motorun soğuması için beklemeniz gerekiyor. Motor soğuyunca en yakın servise gitmelisiniz.

Lastik basınç uyarısı; Lastik basınç uyarı lambası, lastik basıncı düştüğü zaman ve zincir takmanız gerektiğinde yanar. Acilen lastiklerin basıncını denetlemenizde yarar vardır.

Motor yağ basıncı uyarısı; Gösterge panelinde bu uyarı ışığı yanıyorsa motorun yağ basıncının düştüğünü bildirir. Bu uyarı lambası yandığında aracın acilen durdurulup, yetki sahibi kişinin servise haber vermesi gereklidir.

ESP/ASR sistemleri uyarısı; Normalde bu uyarı ışığı pasiftir. ESP/ASR sistemleri dciddiye girdiğinde bu ışık yanıp söner. Eğer bu bozukluk lambası sıksık yanıyorsa ESP/ASR sistemleri iptal edilmiş ya da dönem dışıdır demektir. Bilinçli olarak sistemleri kapatmadıysanız servise gitmenizde yarar var.

Egzoz sistemi denetim lambası; bu uyarı göstergesi vasıta ilk çalıştığında yanar ve söner. Eğer aracınız hareket halindeyken bu uyarı ışığı yanmaya başladıysa ya da vasıta çalıştıktan ardından sönmüyor ise aracın acilen servise götürülmesi gerekiyor demektir. Eğer yanıp sönüyorsa aracın servise gereksinimi var manasına gelir.

ABS fren sistemi uyarısı; ABS ışığının sık sık yanması ABS fren düzeneğinin dönem dışı kaldığını gösterir. Fren sistemi ABS'siz olarak çalışmaya devam eder ama ABS düzeneğinin tekrardan çalışır hale gelebilmesi için yetki sahibi kişi servise başvurmanız gerekir.

Adaptif sürat sabitleme uyarısı; bu uyarı lambası otomatik vitesli vasıtalar için geçerlidir. Otomatik vites kolunun hareket etmesi için fren pedalına basmanız gerekliliğini gösterir.

Şarj uyarı lambası; bu uyarı lambası akümülatörün boşaldığını gösterir. Aracınız çalışırken yanmaya başlarsa, vasıtadaki lüzumsuz elektrik aksamını kapatmanız ve acilen servise gitmeniz gerekmektedir.

Yakıt düzeyi uyarısı; bu uyarı vasıtada 7 litre yakıt kaldığını gösterir. Aracınıza yakıt alındığınız durumda bu bozukluk lambası yanıyorsa servise başvurmanız gereklidir.

Hava yastığı ve güvenlik kemer sistemi uyarı lambası; Eğer bu ışık sürüş sırasında yanıp sönüyor ya da sık sık yanıyorsa hava yastığı sisteminizde bozukluk olduğunu gösterir ve hava yastığını kapatır. Kaza halinde ise hava yastığı çalışmaz.

Araç Arıza İşaretleri Yorumları

soru

Müşfika

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba geçen hafta trafikte iken makaledeki resimde 19 nolu işaret yandı. Ben de korktum ve eşimi çağırdım. Ancak kısa süre sonra işaret kayboldu. Şimdi tekrar yandı motorda arıza mı vardır. Tekrar sönerse yine de servise götürmeli miyim. Bir sorun var sa neden sürekli ikaz vermiyor işaret?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Adsl Arızaları ve Çözümleri

Adsl Arızaları ve Çözümleri

Haber Bülteni

Güncel

Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

Güncel

Klima Arızaları ve Çözümleri

Klima Arızaları ve Çözümleri

Güncel

Bobin Arızaları ve Çözümleri

Bobin Arızaları ve Çözümleri

Tv Arızaları ve Çözümleri

Tv Arızaları ve Çözümleri

Tv arızaları, günümüzde teknolojinin her geçen gün hızla ilerlediği bu zamanda yeni teknolojilere sahip televizyonlarında, çalışma prensibi olarak birbirleriyle geneld[...]

Volkswagen Caddy Arıza Lambaları Anlamları ve Çözümleri

Volkswagen Caddy Arıza Lambaları Anlamları ve Çözümleri

Wolkwagen Caddy Arıza Lambaları, Birçok arızanın önceden bildirilmesi ve kullanıcının uyarılması son derece yararlı bir durumdur. Wolkwagen Caddy arıza lambaları hakk[...]

Demirdöküm Nitron Kombi Arızaları ve Çözümleri

Demirdöküm Nitron Kombi Arızaları ve Çözümleri

Demirdöküm nitron kombi arızaları, Ülkemizde, çok satan ısıtma ve soğutma markası olan Demirdöküm nitron ve nitron plus kombi modelleri piyasaya çıktığından beri �[...]

Termostat Arızaları ve Çözümleri

Termostat Arızaları ve Çözümleri

Termostat arızası, aslında arabada çok ciddi sorunlara neden olmasa bile dikkat edilmediği zaman çok büyük hasarlara neden olur. Termostat, direk olarak motor parçası olm[...]

Vestel Tv Arızaları ve Çözümleri

Vestel Tv Arızaları ve Çözümleri

Vestel tv arızaları, çağımızın en önemli iletişim araçlarından biri olan televizyon, evinizde bir gün bile olmazsa olmazlardan biri olan elektronik eşya olduğunun kan[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6