Klima Arızaları ve Çözümleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Klima Arızaları ve Çözümleri

Klima arızaları ve sebeplerinin günümüzde çokça araştırılan bir konu olmuştur. Klimalarda görülen arızaları iki başlık altında toplanabilir. Bu arızalar, elektriksel ve mekanik arızalardır. Bunlardan bazıları basit arızalar olup kullanıcılar tarafından da düzeltilebilir. Diğer arızalar ise mutlaka uzmanlarca kontrol edilmelidir. Elektrikli aletlerin hepsinde olduğu gibi klimalarda da olası arıza çözümü sırasında dikkat edilmezse ciddi kazalar yaşanabilir.

Klima arızaları: Aşağıda yer alan parçalarda oluşabilecek herhangi bir arıza ya da yanlış kullanım yeterince veya hiç soğutmama, ısıtmama biçimde de kendisini gösterebilir.


Klimanın ısıtmama veya soğutmama neden olur?


Öncelikle uzaktan kumanda aracılığıyla seçili olan çalışma biçiminin doğrulu kontrol edilmelidir. Eğer ayarın doğru yapıldığından emin değilsek kullanma kılavuzundan tekrar kontrol etmek yararlı olacaktır. Bu durum klima arızaları arasında değerlendirilemeyecek de olsa çözümü uygun mod seçimi yapmak kadar basittir. Teknik servisi çağırmadan önce ilk kontrol edilmesi gereken budur.

En sık karşılaşılan sebepse gazın azalması olarak göze çarpar. Bu durumda kullanıcının yapabileceği bir işlem yoktur; teknik destek alınmalıdır. Kullanıcının yapabileceği öncelikli konulardan birisi de filtrelerin temizliğinin kontrolüdür. Çünkü buralardaki aşırı birikimler ve tıkanıklıklar cihazların performansını düşürmektedir.


Klimanın çalışmama neden olur?


Klima hiç çalışmıyorsa akla ilk gelecek olan elektriksel arızalardır. Bunlar, elektrik bağlantılarından tutun da kartlara, motor veya kompresöre kadar farklı biçimlerde kendini gösterebilir. Bu tür problemlerin çözümü kaynağı tam olarak belirlendikten sonra sağlanmalıdır ki, aynı sorun bir daha yaşanmasın.

Çözüm: Bazen problem beklenenden çok daha küçük bir sebepten kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, prizde ya da sigortada ortaya çıkan bir arıza herhangi bir elektrikçi kolayca giderilebilir. Ancak, diğer sorunlar mutlaka klima uzmanı tarafından giderilmelidir. Problemin ortadan kalkması için öncelikle sebebin doğru olarak belirlenmesi gerekir. Çünkü her problemin tamiri veya bertaraf edilmesi için izlenecek yol farklıdır. Bazı elektriksel arızalar tamirle halledilebilecekken kimi mekanik hasarlar, parça değişimi ile gerektirebilir. Aynı biçimde iç ve dış ünitelere yapılacak her müdahale ve gaz konusu mutlaka uzmanlarca gerçekleştirilecek işlemlerle çözüme kavuşacaktır. Aksi taktirde, eksik bilgiyle cihazlarda daha büyük hasarlara neden olabilir.


Gürültülü (Sesli) çalışıyor veya su sızdırma neden olur?


Çözüm: Genel olarak sesli çalışma ve su akıtma çözümleri için yapılacak tek çözüm teknik destek almaktır. Ancak, tüketiciler için bu ve benzeri istenmeyen sorunlarla karşılaşmadan önce yapılabilecekler işler fazladır. Öncelikle, her marka için tüm cihazlar o markanın üreticisi olan firmanın önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Yani, firma direktiflerine ve kullanma talimatlarına tam olarak uyulmalıdır.

Bakımların düzenli bir biçimde zamanında yapılması pek çok istenmeyen durumun hiç ortaya çıkmaması biçiminde olumlu sonuç verir. Temizlik oldukça önemli ve verimliliğin düşmemesi için şarttır. Aklınıza takılan tüm problemler ve teknik bilgi için yetkili servisi olan firmalardan telefon ile bilgi alabilirsiniz.

Klima Arızaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kombi Arızaları ve Çözümleri Tamiri

Kombi Arızaları ve Çözümleri Tamiri

Demirdöküm F5 Arızası ve Çözümleri

Demirdöküm F5 Arızası ve Çözümleri

Peugeot Arıza Kodları ve Çözümleri

Peugeot Arıza Kodları ve Çözümleri

Vaillant Kombi Arıza Kodları Nelerdir?

Vaillant Kombi Arıza Kodları Nelerdir?

Eca Kombi Arıza Kodları Arızaları ve Tamiri

Eca Kombi Arıza Kodları Arızaları ve Tamiri

Güncel

Dizel Araçlarda Turbo Arızası ve Sonrası

Dizel Araçlarda Turbo Arızası ve Sonrası

Güncel

Araç Arıza Lambaları Nelerdir?

Araç Arıza Lambaları Nelerdir?

Güncel

Mercedes Arızaları ve Tamiri

Mercedes Arızaları ve Tamiri

Beko No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Beko No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Beko No Frost Buzdolabı Arızaları, Beko grubu elektronik eşyalar uzun süre kullanışlı olması ve teknik servis hizmeti bakımından ciddi anlamda kaliteli hizmet verdiğind[...]

Beretta Kombi Arızaları ve Çözümleri

Beretta Kombi Arızaları ve Çözümleri

Beretta Kombi Arızaları, Kombilerde sistemdeki basıncı ölçmek için, devre elemanı olarak manometre ismi verilen su basıncı göstergesi ve sistemdeki su basıncının yete[...]

Bosch Buzdolabı Arızaları ve Tamiri

Bosch Buzdolabı Arızaları ve Tamiri

Bocsh Buzdolabı Arızaları, Elektronik eşyalar çağımızı vazgeçilmez aletlerindendir. Mutlaka her evde eletironik eşya vardır. Elektironik eşyalar hayatımızı oldukça[...]

Honda Arızaları Kodları ve Çözümleri

Honda Arızaları Kodları ve Çözümleri

Honda arızaları, günümüzde çok sıklıkla olmasa da karşılaştığımız arızalar içerisine girmiştir. Honda marka araçların arızalarını kullanıcılarından gelen [...]

Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fan müşürü arızası nasıl anlaşılır, Müşür; gösterge, sensör, algılayıcı kelime anlamlarına gelmektedir. Araçlarda değişik görevlere sahip müşürler bulunma[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6