Opel Arıza Lambaları ve Çözümleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Opel Arıza Lambaları ve Çözümleri

Opel Arıza Lambaları, Otomobillerde gösterge tablosunda yanan ışıkların ne anlama geldiğini bu yazımızda anlatmaya çalışalım. Hatta birçok arızanın önceden bildirilmesi ve kullanıcının uyarılması için önemlidir. Otomobillerin gösterge panellerinde yanan veya ara ara yanıp sönen lambaların bir kısmının ne anlama geldiğini aşağıda bulabilirsiniz.

Akü Şarj İkaz Lambası; Akü resmi içinde artı eksi (+ -) işaretinin anlamı, Akü Şarj İkaz Lambası Sürüş sırasında yanarsa bu durum bir arıza belirtisidir. Gereksiz tüm elektrikli donanımları kapatınız. Hemen bir Yetkili Servis İstasyonuna başvurmanız önerilir.

Buzlanma İkaz Lambası; İkaz Sıcaklık 4 derece değerinin üzerine çıksa dahi kötü hava şartları sebebiyle yolda bazı tehlikeli durumlar meydana gelebilir. Dış hava sıcaklığı 4 derece ya da daha düşükse yanar. Buz resmi, altıgen içinden çıkan çizgilerin anlamları, havanın soğuk olduğu buzlanma olabileceği anlamına gelir.

ABS İkaz Lambası; Yuvarlak çember içinde yazan ABS yazısı, ABS ikaz lambası anlamına geliyor. Araçta ABS devreye girdiğinde yanan göstergedeki ikaz işaretidir. Seyir esnasında yanıyorsa, bu durum bir arıza belirtisidir. Fren sistemi ikaz lambası yanmıyorsa, normal fren sistemini kullanmaya devam edebilirsiniz. Yalnız kilitlenme önleyici fren sistemi olmadan.

Düşük Yakıt Seviyesi İkaz Lambası; Benzin pompası işareti, yakıt miktarının azaldığını, kısa sürede yakıt alınması gerektiğini ifade eder. Seyir sırasında bu lamba yanarsa ilk fırsatta yakıt ikmali yapınız.

Arka Sis Lambası Göstergesi; Üç tane düz çizgi üzerinde kavisli çizgi şeklindedir. Arka sis lambalarını yaktığınızda yanar.

Far Göstergesi İkaz Lambası; Göz resmi üzerinde çizgi işareti, far göstergesi manasına gelir. Aracın farları yandığı zaman yanan gösterge ışığıdır.

Denge Sistemi Göstergesi; Aracın arkasından çıkan zik zak çizginin anlamı, denge denetimi ikaz lambası sistem devredeyken yanıp sönecektir. Kontağı açtığınızda sürekli yanarsa ya da yanmazsa, bu bir arıza belirtisidir. Arıza sırasında sistem devre dışı kalır. Hemen bir Yetkili Servis İstasyonu'na başvurmanız önerilir.

Güç Aktarımı Sistemi İkaz Lambası; Tırtıklı yuvarlak çember içinde bulunan ünlem işareti, güç aktarım sistemi ikaz lambası anlamına geliyor.

Emniyet Kemeri Hatırlatma Sistemi; Yolcunun üzerinde ip işareti, emniyet kemerinin takılması gerektiğinin ikazıdır. Emniyet kemeri takmayı hatırlatmak için ikaz lambası yanar ve sesli ikaz verilir.

Hidrolik Direksiyon İkaz Lambası; Direksiyon yanında ünlem işareti, hidrolik direksiyon ikaz lambası ikaz uyarı ışığı anlamına gelir. Elektrik destekli direksiyon (EPS) sistemi ikaz ışığı varsa, kontak anahtarı açık konumuna getirildiğinde yanacak, motor çalıştıktan sonra sönecektir. Bu ışık, EPS'de arıza olduğunda da yanar. Sürüş esnasında yanarsa, aracın kontrol edilmesi amacıyla yetkili servise götürülmelidir.

Fren Sistemi İkaz Lambası; Yuvarlak içerisinde ünlem işareti, gösterge panelinde yazan ünlem işareti, fren sistemi ikaz lambası anlamına geliyor. Fren Sistemi İkaz Lambası Kontak açıkken el frenini çektiğinizde yanacaktır. Seyir halindeyken ikaz lambası yanarsa, el freninin çekili olmadığından emin olunuz. El freni çekili değilse, fren yağı seviyesinin düşük olduğunu ya da fren sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.

Hava Yastığı İkaz Lambası; çalıştırma sırasında ikaz lambası yanmıyorsa, yanık kalıyorsa veya yanıp sönüyorsa sistem devreden çıkarılmış olabilir. Bir Yetkili Servis İstasyonu'na başvurmanız önerilir.

Opel Arıza Lambaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vestel Bulaşık Makinesi Arıza Kodları

Vestel Bulaşık Makinesi Arıza Kodları

Plazma Tv Arızaları ve Çözümleri

Plazma Tv Arızaları ve Çözümleri

Passat Arıza Lambaları Anlamları ve Tamirleri

Passat Arıza Lambaları Anlamları ve Tamirleri

Adsl Arızaları ve Çözümleri

Adsl Arızaları ve Çözümleri

Araç Arıza Kodları Nelerdir?

Araç Arıza Kodları Nelerdir?

Güncel

Doblo Arızaları ve Çözümleri

Doblo Arızaları ve Çözümleri

Güncel

Kablolu Yayın Arıza ve Çözümü

Kablolu Yayın Arıza ve Çözümü

Phılıps Tv Arıza Notları

Phılıps Tv Arıza Notları

Hp Arızaları ve Çözümleri

Hp Arızaları ve Çözümleri

Vestel Arıza Kodları Nelerdir?

Vestel Arıza Kodları Nelerdir?

Ateşleme Bobini Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Ateşleme Bobini Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Ateşleme Bobini Arızası, Ateşleme bobini Düşük Voltaj Devresi (Primer Devre) ve Yüksek Voltaj Devresi (Sekonder Devre) olmak üzere iki bölümden oluşan bir transformatö[...]

Akü Arıza Kodları ve Çözümleri

Akü Arıza Kodları ve Çözümleri

Akü arızaları, ile ilgili bilgiler paylaşmadan önce aküyü anlatalım. Akü araca hareket anında gerekli olan enerjiyi sağlayan parçadır. Aracın en hayati parçalarında[...]

Baymak Arıza Kodları Anlamları ve Çözümleri

Baymak Arıza Kodları Anlamları ve Çözümleri

Baymak Arıza Kodları: Çeşitlerine göre karşılaşabileceğiniz kombi arıza kodları da farklılık göstermektedir. Aşağıda baymak kombi modellerine göre en sık oluşan[...]

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır ve Çözümleri Nelerdir?

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır ve Çözümleri Nelerdir?

Buji arızası nasıl anlaşılır, motordaki silindirlerin içerisinde sıkıştırılan yakıt ve hava karışımını kıvılcımla ateşlenen bujilerdeki en basit olan bir arı[...]

Direksiyon Arızaları ve Çözümleri

Direksiyon Arızaları ve Çözümleri

Direksiyon Arızaları, direksiyon sistemini kontrol ederken, süspansiyon, direksiyon sistemi ve ön tekerlekler, akslar ve şasi arasındaki ilişki unutulmamalıdır. Bu sebeple[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6