Bulaşık Makinesi Arızaları ve Çözümleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bulaşık Makinesi Arızaları ve Çözümleri

Bulaşık makinesi arızaları, Birçok kişiye göre özellikle de bayanlar için bulaşık makinesi dünyanın icat edilmiş en iyi elektronik aletlerinden bir tanesidir. Günümüzde hemen hemen her kişinin evinde bulunan bulaşık makineleri bulaşıkların yıkanmasını çok daha kolay ve zahmetsiz bir hale getirir. Birçok bayanın kurtarıcısı olarak makineler çoğu elektronik eşya gibi farklı nedenlerden dolayı arızalanabilir. Bu arızalardan en çok karşımıza çıkanı makinenin su almaması, deterjanın makinenin içerisinde çözümleyerek katı bir şekilde kalması ve makinenin çalışmaması gibi durumlardır.

Bu arızaların nelerden kaynaklandığı ve neler yapılması gerektiği hakkındaki önerileri bildiğiniz takdirde arıları gidermeniz mümkün olabilir.


Bulaşık makinesi arızaları nelerdir ve arıza durumunda neler yapılabilir?

 • Bulaşık makinesinin açma düğmesine basıldığı zaman açılıyor ancak makine çalışma programına başlamıyor ise bu arıza elektronik problemlerden kaynaklanır. Bu durumda makineye elektrik gelip gelmediği kontrol edilir ve makine yeniden başlatılır.
 • Bulaşık makineniz suyu boşaltmıyor ise bunun nedeni makinenin arkasında bulunan hortumların bulunduğu yerden çıkmış veya katlanmış olması olabilir. Bu nedenle bu durumda hortumlar kontrol edilmelidir.
 • Yıkanmış bulaşıklar makineden tam olarak temiz çıkmaması makinenin yeteri kadar su almamasından kaynaklanır ve bu durum su giriş hortumunun kireçlenmesi veya tıkanmasından kaynaklanabilir. Kirli olarak çıkan bulaşıklar aynı zamanda bulaşıkların makinenin sepetine doğru olarak yerleştirilmemesinden ya da su fıskiyesinin sepete yerleştirilen bulaşıklara takılarak dönmemesi nedeni ile de ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda bulaşıkları sepete yerleştirdikten sonra elinizle su fıskiyesini çevirerek kontrol etmeniz gerekir.
 • Bulaşık makinesinin üzerinde yer alan düğmelerinin çalışmaması ya da basılı kalmasının nedeni elektronik bir arızadır. Bu durumda bulaşık makinesinin üzerindeki bulunan açma kapama düğmesi üzerine birkaç saniye basılı tutulmalı ve makine yeniden başlatılmalıdır.
 • Bulaşıklar yıkarken makineden aşırı derecede ses çıkarıyor ise bu durum makinenin bulunduğu yerin dengesiz olmasından ya da ayaklarının bozulmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda makinenin düz bir zemin üzerine yerleştirilmesine dikkat edilmeli ve makine kesinlikle halı zemini üzerine kurulmalıdır.
 • Bulaşık makinesinin kapağından su akıtması durumunda, parlatıcı bölümüne bakılabilir. Çünkü bu durum parlatıcı miktarının aşırı olmasından kaynaklanıyor olabilir.
 • Bulaşık makinesine kişi dokunduğu zaman elektrik çarpıyor ise bu arızanın nedeni topraklama hatasıdır ve bu arıza mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Bulaşık makinesinden çıkan ürünler üzerinde mat bir görüntü oluşuyorsa bu parlatıcı eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız deterjan, tuz ve parlatıcı olan üçü bir arada tablet ya da jel olan deterjanlar kullansanız dahi yine de belirli aralıklarla makinenizin parlatıcı bölümüne parlatıcı ilave etmelisiniz.
 • Bulaşık makinesinden çıkan ürünlerin üzerinde kireçleme ya da buğulanma gibi durumlar görülürse tuz kapağının kapalı olup olmadığı kontrol edilebilir.
 • Bulaşık makinesinden çıkan cam ürünlerin çizilmesi bulaşık sepetine yerleştirilen bulaşıkların aşırı olmasından kaynaklanır. Bu durumda makinenin yıkama sırasında verdiği suyun gücü bu ürünlerin birbirine çarpmasına neden olur ve bu da cam ürünlerin çizilmesine yol açar. Bu arıza aynı zamanda bulaşık makinesi deterjanından da kaynaklanıyor olabilir.
 • Bulaşık makinesinde deterjanın erimemesi ve olduğu gibi kalması arızası tüketicinin cihazı kısa süreli program ya da sıcaklık seviyesi düşük olarak çalıştırmasından, makine sepetinin aşırı derecede dolu olması nedeniyle deterjan kapağının açılmasının engellenmesi nedeniyle, deterjan eklemesi yapılan bölümde mekanik ya da elektriksel bir arızadan ya da PCB kartta oluşan herhangi bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.
 • Bulaşık makinesinin kurutma yapmaması arızası kurutma işleminin olmadığı bir program ile makinenin başlatılmasından veya parlatıcı miktarının yetersiz olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Bulaşık Makinesi Arızaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fax Arıza ve Çözümleri

Fax Arıza ve Çözümleri

Lg G4 Arızaları ve Çözümleri

Lg G4 Arızaları ve Çözümleri

Kombi Arızaları Anlamları ve Tamirleri

Kombi Arızaları Anlamları ve Tamirleri

Eca Confeo Plus Kombi Arıza Kodları Nelerdir?

Eca Confeo Plus Kombi Arıza Kodları Nelerdir?

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır ve Çözümleri Nelerdir?

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır ve Çözümleri Nelerdir?

Güncel

Buderus Arıza Kodları ve Çözümleri

Buderus Arıza Kodları ve Çözümleri

Güncel

Auer Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Auer Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Laptop Arızaları ve Çözümleri

Laptop Arızaları ve Çözümleri

Katalizör Arızası ve Sonrası

Katalizör Arızası ve Sonrası

İnternet Arızaları ve Çözümleri

İnternet Arızaları ve Çözümleri

Siemens Buzdolabı Arızaları ve Tamiri

Siemens Buzdolabı Arızaları ve Tamiri

Siemens Buzdolabı Arızaları, Alman teknolojisinin vermiş olduğu güvence ile, 1847 senesinden beri evleri süsleyen, dayanıklı tüketim eşyalarından ilki; yani buzdolaplar[...]

Bobin Arızaları ve Çözümleri

Bobin Arızaları ve Çözümleri

Bobin arızası, birçok zaman başa gelen durumlardan biridir. Özellikle bu sistemin araçlarda motor çalışmasını direk olarak etkilemesi nedeni ile bu problemin meydana gel[...]

Viessmann Kombi Arızaları ve Çözümleri

Viessmann Kombi Arızaları ve Çözümleri

Viessmann Kombi Arızaları, Hayatımızın her alanını kolaylaştıran kombi teknolojisi soğuk kış gecelerinde evimizi ısıtan peteklerin ısınmasında görev alan ve sıca[...]

Kombide F4 Arızası Anlamı ve Tamiri

Kombide F4 Arızası Anlamı ve Tamiri

Kombide F4 Arızası, Günümüz teknolojisinde çok çeşitte kombi markası bulunmaktadır. Her markanın fabrika tarafında belirlediği arıza kodları bulunmaktadır. Ben sizl[...]

Vestel Çamaşır Makinesi Arızaları ve Çözümleri

Vestel Çamaşır Makinesi Arızaları ve Çözümleri

Vestel Çamaşır Makinesi Arızaları, sadece mekaniksel ya da elektriksel nedenlerden kaynaklandığı düşünülmemeli. Bazı arızalar basit yollar ile çözüme kavuşabilir [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6