Vaillant Kombi Arızaları ve Çözümleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vaillant Kombi Arızaları ve Çözümleri

Vaillant kombi arızaları; Vaillant, soğutma, ısıtma ve havalandırma sektöründe, başlıca gelen markalardan birisi olup 1874 yılında Almanya'da kurulmuştur. Vaillant en çok kullanılan kombi modelleri ile ülkemiz piyasasında yer almaktadır. Bu modellerin en çok görülen kombi arıza kodlarına bir göz atalım;

F0 arıza kodu; kombinin peteklere devir daim ile gönderdiği suyu sensör yardımı ile ölçüm yapar. Sensör arızaya geçtiğinde bu hata kodu ekranda belirir. Diğer taraftan, sensör bağlantılarında herhangi bir kopukluk ya da temassızlık olduğundan da ortaya çıkmaktadır. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F1 arıza kodu; kombinin petek tesisatına giden ve dönüşe geçen suyun ölçüm görevindeki sensörde bağlantı noktalarında kopukluk ya da kablolarda bir temassızlık olduğunda ortaya çıkmaktadır. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F5 arıza kodu; daha çok bacalı kombi çeşitlerinde kötü olan gazın dışarı atılmasını ve doğru şekilde kontrolünü sağlayan sensörde, harhangi bir problem olduğunu, cihaz çalışmasında aksamalar yaşandığını bildiren Vaillant kombi arızalarıdır. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F6 arıza kodu; sadece baca tipi model kombilerin, hava sisteminde temiz havanın içeriye girip girmediği konusunda kontrol yapan sensörün arızalandığı ya da sorun olduğunda bu tip arıza kodu ortaya çıkar. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F10 arıza kodu; kombinin petek tesisatına giden suyu ölçme görevi olan, sensörde problem ortaya çıktığında bu hata kodu ekranda belirir. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F11 arıza kodu; bu arıza kodu kombinizde ortaya çıkarsa, kombinin petek tesisatına gönderdiği, suyun dönüşünde suyu ölçme görevi yapan sensörün, arızaya geçtiğini ekranda bildirmektedir ya da sensör kablolarında bir kısa devre oluştuğu için bu hata kodu ortaya çıkmaktadır. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F13 arıza kodu; kombide bulunan ntc sensöründe herhangi bir problem olduğunu, çalışmasında aksamalar yaşandığını veya kablo bağlantılarda kısa devre oluştuğunu bildiren bir hata kodudur.

F15 arıza kodu; bacalı olan kombilerde, gaz yandıktan sonra artık kalan artık gazın dışarı atılmasını sağlayan ve bunun kontrolünü yapan sensörün arızalandığını ya da kısa devre yaptığını bildiren bir Vaillant kombi arızalarıdır. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F16 arıza kodu hem Atmotec hem de Turbotec modelleri olan kombilerin hava sistem bölümünde bulunan temiz havanın kombinin içine ulaşmasını kontrol görevinde olan sensörde oluşabilecek ekranda bu hata kodu çıkmaktadır. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F20 arıza kodu; bu hata kodu Vaillant kombilerde termik bağlantılarda bir hata ya da problem olduğunu bildirir. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F22/F23/F24 arıza kodu; kombinizde bu üç ayrı hata kodunu ekranda görebilirsiniz. Hepsinin hata açıklaması ve çözümü de aynıdır. Bu hata kodları kombinizin su basıncının düştüğünü ve su doldurmanız gerektiğini belirtir. Kombinin altında bulunan musluğu açıp, su basıncını 1.5 bara kadar yükseltmeniz gerekecektir. Normal zamanlarda, sık sık su basıncını kontrol etmelisiniz ve 1,5 barın altında tutmamalısınız.

F25 arıza kodu; kombinizin yüksek devirlerde çalıştığında limit termostatında sorun olması ile ekranda bu hata kodu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda yapacağınız kombiyi kapatıp, kombinin soğuyana kadar beklemelisiniz. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F26 arıza kodu; bu hata kodu kombiye gelen elektrik akımının, doğru bir şekilde geldiğinin kontrolünü yapan sensörde bir arıza oluştuğunu bildiren Vaillant kombi arızalarıdır. Diğer taraftan bu hata kodu kombinin elektronik kartında ya da gaz valfinde problem olduğunu bildirir. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F27 arıza kodu; kombinin gaz valfinin kapalı olduğu, ancak iyonizasyon alev algılama sistemi, kombinin beynine sinyal gönderdiği durumda ortaya çıkan bir hata kodudur. Bu gaz ventilinde birkaçak olduğunu ya da sorun olduğunu bildirir. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F28 arıza kodu; bu hata kodu kombiye gaz gelmediğini ya da gazın kesik olduğunu, diğer taraftan gaz valfinde sorun olduğunu bildirmektedir. Böyle durumda yapmanız gereken kombiyi resetlemeniz olacaktır. Resetlemeyi yaptıktan sonra kombide ateşleme olmaz ise yetkili servisi aramanız gerekir.

F29 arıza kodu; kombi çalışırken, gazın kesildiğini veya alevin söndüğünü bildiren ve arızaya geçtiğini bildiren bir hata kodudur. Bu hata kodu ekranda çıktığı zaman kombi otomatik olarak durur ve verimli olmaz. Gazın haneye gelmediğinde ya da gazın kesildiği zaman ortaya çıkmaktadır. Evde gaz olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

F33 arıza kodu; kombiye gelen hava proses sistemi açık olduğu zaman bu hata kodu ekranda meydana gelir. Hava proses sisteminde oluşmuş bir arızayı bildirir. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

Vaillant Kombi Arızaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Demirdöküm Kombi Arıza Kodları

Demirdöküm Kombi Arıza Kodları

Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Akü Arıza Kodları ve Çözümleri

Akü Arıza Kodları ve Çözümleri

Motosiklet Arızaları ve Çözümleri

Motosiklet Arızaları ve Çözümleri

Güncel

Ariston Çamaşır Makinası Arıza Kodları

Ariston Çamaşır Makinası Arıza Kodları

Güncel

Arçelik Arıza ve Çözümleri

Arçelik Arıza ve Çözümleri

Güncel

Araç Arıza Lambaları Nelerdir?

Araç Arıza Lambaları Nelerdir?

Vestel Bulaşık Makinesi Arıza Kodları

Vestel Bulaşık Makinesi Arıza Kodları

Opel Astra Arıza Kodları ve Çözümleri

Opel Astra Arıza Kodları ve Çözümleri

Vestel Tv Arızaları ve Çözümleri

Vestel Tv Arızaları ve Çözümleri

Krank Sensörü Arızası ve Çözümleri

Krank Sensörü Arızası ve Çözümleri

Lg G4 Arızaları ve Çözümleri

Lg G4 Arızaları ve Çözümleri

Egr Arızası ve Çözümleri

Egr Arızası ve Çözümleri

Siemens No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Siemens No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Siemens No Frost Buzdolabı Arızaları, Buzdolabı yeterince soğutmuyor, genelde buzdolabının soğutma sistemi raflara besinlerin yerleştirilmesine bağlıdır. Genellikle raf[...]

Beko Çamaşır Makinesi Arızaları ve Tamiratı

Beko Çamaşır Makinesi Arızaları ve Tamiratı

Beko çamaşır makinesi arızaları, son zamanlarda özellikle meydana gelen sorunlardandır. Çünkü beko marka çamaşır makineleri özellikle günümüzden 5-6 yıl önce son[...]

Bosch Çamaşır Makinesi Arıza Kodları ve Çözümleri

Bosch Çamaşır Makinesi Arıza Kodları ve Çözümleri

Bosch çamaşır makinesi, Çamaşır makinesi hanımların hayatını kurtarır. Günümüzde çamaşır makinası olmayan bir ev yoktur. Çamaşır makinesi çok tercih edildiği[...]

Volkswagen Passat Arıza İşaretleri ve Çözümleri

Volkswagen Passat Arıza İşaretleri ve Çözümleri

Volkswagen Passat Arıza İşaretleri, Volkswagen markalı otomobil firmasının ilk kez 1967 yılında çıkarmış olduğu Passat modelinde görülmekte olan arıza ikaz işaretl[...]

Kablolu Yayın Arıza ve Çözümü

Kablolu Yayın Arıza ve Çözümü

Kablolu Yayın Arıza, kablolu yayın, televizyon ve radyo yayını yapan bir uydu ve kablo Tv sağlayıcısıdır. Radyo ve tv yayıncılığı haricinde internet bağlantısı ve[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6